“EISENHOWER” UÇAK GEMİSİ GİRİT’İN GÜNEYİNE GİDİYOR


“EISENHOWER” UÇAK GEMİSİ GİRİT’İN GÜNEYİNE GİDİYOR

UÇAK GEMİSİNDEN KALKACAK UÇAKLAR YUNAN SAVAŞ UÇAKLARI İLE TATBİKAT YAPACAK

Lefkoşa, 26 Temmuz 20 : ABD’nin nükleer uçak gemisi Eisenhower’ın, Girit adası açıklarında Yunan Hava Kuvvetleri ile tatbikat yapmak üzere Süveyş Kanalı’ndan geçerek Akdeniz’e girdiği, bu durumun, Washington’un süratli gelişmelere sahne olan Doğu Akdeniz’e ilgisinin göstergesi olduğu bildirildi.

Fileleftheros ve Haravgi’nin haberine göre, Eisenhower ve eşliğindeki 12 savaş gemisi, Girit’in güneyinde, Yunan “münhasır ekonomik bölgesi (MEB) sınırında” bulunacak. Gazeteye göre Yunanistan, ABD’nin bu şekilde hakemlik rolü oynayabileceğini ve Türkiye açısından caydırıcı olmak istediğini değerlendiriyor.

Habere göre Doğu Akdeniz’i yaklaşık iki günde geçecek Eisenhower, Yunan Hava Kuvvetleri ile ortak tatbikat icra edecek. Tatbikata Girit’deki Suda Hava Üssü’nden kalkacak 4 çift Yunan F-16’sı ve uçak gemisinden havalanacak 4 adet F-18 savaş uçağı iştirak edecek.

Gazete ABD ile Yunanistan’ın ortaklaşa icra edeceği tatbikat için tarih vermezken, Türkiye’nin 18 Ağustos için Navtex ile bağladığı Meis yakınlarındaki deniz bölgesinde Rusya’nın da füze denemesi yapacağını hatırlattı.

“YUNAN DONANMASI KIBRIS’A KADAR YAYILDI”

Haftalık Simerini “Yunan Donanması Kıbrıs’a Kadar Yayıldı” başlıklı haberinde,  “Kanaris” isimli fırkateynin, “ihtiyaç olması halinde (Güney) Kıbrıs’ı savunmak” için 22 Temmuz günü saat 08.00’de Limasol kenti açıklarında seyrettiğini yazdı

İç sayfasında “Kanaris” fırkateynin bir de fotoğrafına yer veren gazete, “Aynı tavır 22 Temmuz 1974’te de sergilenseydi bugün Kıbrıs’ın yarısı işgal altında olmayacaktı. İşte, istek olursa Kıbrıs uzak değil ve Ankara net caydırıcı cevaplar alır” ifadelerine yer verdi.
  • İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ: GÜNEY KIBRIS’TA, DÜZENSİZ GÖÇMENLERE KÖTÜ MUAMELE YAPILIYOR ... +Detaylı Bilgi
  • Nikos Anastasiadis’den skandal Türkiye açıklaması: Sadece laf değil eylemlerle karşılık vereceğiz! ... +Detaylı Bilgi
  • ANASTASİADİS İLE SAKELLAROPOULOU KİN KUSTU; TÜRKİYE’YE SALDIRDI.. ... +Detaylı Bilgi
  • Fransa, rahat durmuyor! Doğu Akdeniz'de uçuşa yasak bölgede yeni provakasyon ... +Detaylı Bilgi
  • Güney Kıbrıs'tan Doğu Akdeniz için AB'ye Belarus 'şantajı'! ... +Detaylı Bilgi
  • PERDE GERİSİNDEKİ İSTİŞARELERİN ARTMAKTA OLDUĞU HABER VERİLDİ ... +Detaylı Bilgi
  • GÜNEY'DE GUTERRES’İN AÇIKLAMASININ YANKILARI SÜRÜYOR ... +Detaylı Bilgi
  • Rum Yönetimi’nden Guterres’e yanıt: Müzakereye HAYIR! ... +Detaylı Bilgi