23 KASIM 2023 MANŞET


 

YABANCI UYRUKLULARIN KKTC’DE MÜLK EDİNMELERİ MERCEK ALTINDA!

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VE MİT’İN, YABANCILARIN KKTC’DE MÜLK EDİNMELERİNİ İZLEMEYE ALDIĞI ÖĞRENİLDİ

Hem Türkiye Dışişleri Bakanlığı hem de Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT); aralarında İngiliz, İsrail ve İran vatandaşlarının da yer aldığı yabancıların KKTC’de mülk edinmelerini izlemeye aldığı ortaya çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın 2024 mali yılı bütçe teklifi, önceki akşam TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyon görüşmelerinde Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a, KKTC’de on binlerce dönüm arazinin İsrail ile ilişkili aracılar tarafından satın alındığı iddiası soruldu. CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI, Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada; Son günlerde Kıbrıs’ta yabancılara taşınmaz satışından bahsedildiğini, Kıbrıs’ın yüzde 25’inin İsraillilere satıldığına dair iddiaların ortaya atıldığını söyleyerek, bu iddiaların doğru olup olmadığını sordu.

Bakan Fidan, “Bu iddialara biz bakıyoruz, bir önceki görevimden itibaren de baktığımız bir konuydu bu” diyerek, iddiaların MİT’in de takibinde olduğunu ifade etti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan TBMM'de yabancıların KKTC’de mülk edinmeleri ile ilgili soruları yanıtladı.

FİDAN : “SADECE SON BEŞ YILDA KKTC’DE YABANCILARIN EMLAK ALIM BAŞVURUSU TOPLAMDA 15 BİN, İRAN 1’İNCİ SIRADA…”

 

“KIBRIS YETKİLİLERİ NEZDİNDE ENDİŞELERİMİZİ GÜNDEME GETİRİYORUZ”

Fidan, konuyla ilgili şunları söyledi:

“2000 yılından bu yana İsrail vatandaşları tarafından yapılmış toplam 200 küsur emlak alım başvurusuyla tüm ülkeler arasında İsrail vatandaşları 12. sırada. Sadece son beş yılda KKTC’de emlak alım başvurusu toplamda 15 bin yani İsrail değil başka ülkelerden. 2000’den bu yana İngiltere birinci sıradaymış, son beş yılda da İran birinci sıraya geçmiş. KKTC’de üçüncü ülke vatandaşlarına taşınmaz mal satışları biliyorsunuz Bakanlar Kurulu onayına bağlı olarak yapılabiliyor veya kiralanabiliyor. Biz Kıbrıs’ı bağımsız bir devlet olarak ve egemen bir devlet olarak tanıdığımız için Kıbrıs yetkilileri nezdinde bu endişelerimizi gündeme getiriyoruz.”

 

ARKADA DEVAM

YABANCI UYRUKLULARIN KKTC’DE MÜLK EDİNMELERİ MERCEK ALTINDA!

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VE MİT’İN, YABANCILARIN KKTC’DE MÜLK EDİNMELERİNİ İZLEMEYE ALDIĞI ÖĞRENİLDİ

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan TBMM'de yabancıların KKTC’de mülk edinmeleri ile ilgili soruları yanıtladı.

FİDAN : “SADECE SON BEŞ YILDA KKTC’DE YABANCILARIN EMLAK ALIM BAŞVURUSU TOPLAMDA 15 BİN, İRAN 1’İNCİ SIRADA…”

RUMLARIN DA DİKKATİNİ ÇEKTİ

Konu, Rum Kesimi’nin de gündeminde. Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayınlanan Alithia gazetesi kuzeydeki Türk mallarının elde tutulduğunu, özellikle Kıbrıslı Rum mallarının satıldığını belirttiği haberinde şu ifadelere yer verdi: “Yarın müzakere masasına oturmamız gerekirse karşımızda muhatap olarak Kıbrıslı Türkler yerine İsraillileri, Rusları, Ukraynalıları ve İngilizleri bulacağız. Bütün bunlar, Başkan Nikos Hristodulidis, mülkiyette ilk söz hakkını mal sahibine değil kullanıcıya veriyor diye Guterres Çerçevesi’ni reddettiği bir zamanda oluyor. Çok yakında mal sahibinin kim olduğunu bile bilemeyeceğiz.”

BAKANLAR KURULU ONAYI GEREKİYOR

KKTC vatandaşı olmayan bir kişi, KKTC’den bir dönüm arazi üzerine bir müstakil ev ya da bir daire alabiliyor. Yabancıların satın aldıkları mülklerin tapuya kaydı sürecinde ise Bakanlar Kurulu’nun onay vermesi gerekiyor. Son yıllarda KKTC vatandaşlarının da ortak edilerek yabancıların kurdukları şirketler üzerinden mülk alımlarının arttığı belirtiliyor.

KÖKLÜ REFORM

Bakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı’ndaki reform çalışmalarıyla ilgili de şunları söyledi:

“Bizde alan uzmanından ziyade genel uzman vardır. Yani bir arkadaşı her coğrafyada, her şartta, her konuda çalıştırırsınız. Bu, tabii, istediğiniz orandaki verimliliği getirmiyor yani sayı az olduğu için ama arkadaşların niteliğini ve diplomatik kariyer tırmanışını bozmadan sayıyı arttırmak, ihtisası çoğaltmak gerekiyor; en büyük reform da zaten burada olacak. Özellikle coğrafyaya uygun insan bulmamız için uygun dilde arkadaşları bulmamız gerekiyor, ona yönelik yönetmelik değişikliklerini konsolosluk ihtisas memurlarında yaptık, meslek memurlarında da yapacağız. Bu ilk alımda ortaya koyuyoruz. Yukarıya doğru tırmanırken tırmanma basamaklarında daha nitelikli seçme işine gireceğiz çünkü dünyada artık beşinci sırada olan bir diplomatik ağımız var. Bunun en verimli şekilde çalışması için çok üstün nitelikli diplomatlara ihtiyacımız var.”

 

 

 

 

 

 
  • RMMO KOMUTANI ZERVAKİS’İN KORONAVİRÜS TESTİ POZİTİF ÇIKTI ... +Detaylı Bilgi
  • LİMASOL’DA PROTESTO GÖSTERİLERİ ... +Detaylı Bilgi
  • NURİS: ANASTASİADİS’İN “KULLANIM KAYBI TAZMİNATI” VAADİ YERİNE GETİRİLEMEZ ... +Detaylı Bilgi
  • HER 10 RUM’DAN 6’SI GÜNEY KIBRIS’TAKİ DEVLETİN “YOLSUZLUK DEVLETİ” OLDUĞUNA İNANIYOR ... +Detaylı Bilgi
  • RUM SAVUNMA BAKANI’NDAN TÜRKİYE’YE ELEŞTİRİ ... +Detaylı Bilgi
  • ROLANDİS: “KAYBEDİLMİŞ FIRSATLAR, KAYBEDİLMİŞ VATANLARA GÖTÜRÜR” ... +Detaylı Bilgi
  • ŞİLLURİS: “KIBRIS SALDIRGAN VE YAYILMACI GÜÇLERE KARŞI KENDİNİ SAVUNMAYA HAZIRDIR” ... +Detaylı Bilgi
  • İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ: GÜNEY KIBRIS’TA, DÜZENSİZ GÖÇMENLERE KÖTÜ MUAMELE YAPILIYOR ... +Detaylı Bilgi