ANAVATAN TÜRKİYE GÜRCİSTAN KIZAR, AVRUPA BİRLİĞİ KIRILIR, ABD BOZULUR DİYE ABHAZYA CUMHURİYETİ İLE KKTC’NİN SİYASİ TEMAS KURMASINA, İKİ ÜLKENİN KARŞILIKLI BİRBİRİNİ TANIMASINA MESAFELİ DURURKEN, GÜRCİSTAN CUMHURBAŞKANI SALOME ZURABİŞVİLİ SALI GÜNÜ GÜNEY KIBRIS’TA GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ BAŞKANI ANASTASİADİS İLE İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİREN ADIMLAR ATTI…

GÜNEY KIBRIS’TA GERÇEKLEŞEN ZURABİŞVİLİ-ANASTASİADİS GÖRÜŞMESİNDE KARŞILIKLI OLARAK İKİ ÜLKENİN DEVLET NİŞANLARI TEATİ EDİLİRKEN, İKİ ÜLKE ARASINDA DÖRT ANLAŞMA VE MEMORANDUM İMZALANDI.

Anastasiadis, Zurabişvili’yle görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Gürcistan’ın AB’yle ilişkilerinin geliştirilmesi konusunu ele aldıklarını, kendisinin ise Kıbrıs sorunu ve Türkiye’nin “çözüm temelini değiştirme yönündeki kabul edilemez değerlendirmelerini”, kapalı bölge Maraş ve Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği MEB’deki “kışkırtmalarını” dile getirdiğini ifade etti.

Zurabişvili ise, Anastasiadis’le görüşmesinde, “ülkesinin, topraklarının yüzde 20’sinin Abhazya Cumhuriyeti tarafından işgal altında bulunmasına ve Rusya’nın yeni sınırlara ilişkin politikasından” bahsettiğini belirtirken, ülkesinin AB’ye katılımı konusunda Güney Kıbrıs’ın desteğini beklediğini vurguladı. Zurabişvili ayrıca ülkesinin, “BM kararları ve AB normları temelinde Kıbrıs’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünü her zaman desteklediğini” de ifade etti.

 

GÜRCİSTAN CUMHURBAŞKANI  ZURABİŞVİLİ GÜNEY KIBRIS’TA ANASTASİADİS’LE KADEH TOKUŞTURURKEN

ABHAZYA CUMHURİYETİ PARLAMENTO HEYETİ KKTC’YE GELMEK İÇİN BEKLETİLİYOR!

SÖZLER TUTULSUN; KKTC’NİN TANINMASI İÇİN HAREKETE GEÇİLSİN…

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Gürcistan ilişkilerini geliştirirken , Egemen eşitlik temelinde iki devletli çözüme destek veren Türkiye’nin, Gürcistan ile sorunları bulunan Abhazya Cumhuriyeti ile KKTC arasında siyasi ilişki kurulmasına, iki ülke yetkililerinin karşılıklı temaslarda bulunmasına karşı çıkması tepki çekiyor. Abhazya Parlamento heyeti KKTC’yi ziyaret etmek, temaslarda bulunmak için aylardır KKTC’den cevap bekliyor. Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu ziyaret niyetini geçtiğimiz hafta bir kez daha yineledi. KKTC yetkili makamların ziyaretin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği hususunda Türkiye’den izin bekledikleri bildirildi..

ABHAZYA KKTC’Yİ TANIMAYA HAZIR…

Aralık 2019’da Türkiye’deki Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Astamur Logua arasında imzalanan anlaşma ile KKTC ile Abhazya  Cumhuriyeti’nin karşılıklı olarak birbirlerini tanımaları ve ilişkilerini geliştirmeleri adımı atıldı. Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, KKTC  Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf R. Denktaş’ın Gezici Büyükelçisi Hüseyin Macit Yusuf ile gerçekleştirdiği görüşmede ülkesinin KKTC ile ilişkilerini geliştirmek istediğini bildirdi. 2020 yılının ilk aylarında dünyayı saran Covid-19 salgını nedeniyle KKTC-Abhazya Cumhuriyeti arasında beklenen temas sağlanamazken, geçtiğimiz günlerde Abhazya Parlamentosu’ndan üst düzey bir heyet KKTC’yi ziyaret etmek için resmen başvuruda bulundu. 

 

 

ARKADA DEVAM

 

GÜRCİSTAN CUMHURBAŞKANI GÜNEY KIBRIS’TA TEMASLARDA BULUNDU

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili dün temaslarda bulunduğu Güney Kıbrıs’ta Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüştü.

Alithia ve diğer gazeteler, Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’nin Anastasiadis’le görüşmesinde Kıbrıs sorunu, Gürcistan’ın AB katılım süreci ve diğer ortak konuların ele alındığını yazdı.

Gazete, Zurabişvili-Anastasiadis görüşmesinde karşılıklı olarak iki ülkenin devlet nişanlarının taktim edildiğini ve iki ülke arasında dört anlaşma ve memorandum imzalandığını aktardı.

Habere göre, imzalanan anlaşma ve memorandumlar, iki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında siyasi istişareler yapılması, göç konusu, akademik diplomaların karşılıklı tanınması ve organize suçla ortak mücadeleyi öngörüyor.

Anastasiadis, Zurabişvili’yle görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Gürcistan’ın AB’yle ilişkilerinin geliştirilmesi konusunu ele aldıklarını, kendisinin ise Kıbrıs sorunu ve Türkiye’nin “çözüm temelini değiştirme yönündeki kabul edilemez değerlendirmelerini”, kapalı bölge Maraş ve Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği MEB’deki “kışkırtmalarını” dile getirdiğini ifade etti.

Zurabişvili ise, Anastasiadis’le görüşmesinde, “ülkesinin, topraklarının yüzde 20’sinin işgal altında bulunmasına ve Rusya’nın yeni sınırlara ilişkin politikasından” bahsettiğini belirtirken, ülkesinin AB’ye katılımı konusunda Güney Kıbrıs’ın desteğini beklediğini vurguladı.

Zurabişvili ayrıca ülkesinin, “BM kararları ve AB normları temelinde Kıbrıs’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünü her zaman desteklediğini” de ifade etti.

 
  • RMMO KOMUTANI ZERVAKİS’İN KORONAVİRÜS TESTİ POZİTİF ÇIKTI ... +Detaylı Bilgi
  • LİMASOL’DA PROTESTO GÖSTERİLERİ ... +Detaylı Bilgi
  • NURİS: ANASTASİADİS’İN “KULLANIM KAYBI TAZMİNATI” VAADİ YERİNE GETİRİLEMEZ ... +Detaylı Bilgi
  • HER 10 RUM’DAN 6’SI GÜNEY KIBRIS’TAKİ DEVLETİN “YOLSUZLUK DEVLETİ” OLDUĞUNA İNANIYOR ... +Detaylı Bilgi
  • RUM SAVUNMA BAKANI’NDAN TÜRKİYE’YE ELEŞTİRİ ... +Detaylı Bilgi
  • ROLANDİS: “KAYBEDİLMİŞ FIRSATLAR, KAYBEDİLMİŞ VATANLARA GÖTÜRÜR” ... +Detaylı Bilgi
  • ŞİLLURİS: “KIBRIS SALDIRGAN VE YAYILMACI GÜÇLERE KARŞI KENDİNİ SAVUNMAYA HAZIRDIR” ... +Detaylı Bilgi
  • İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ: GÜNEY KIBRIS’TA, DÜZENSİZ GÖÇMENLERE KÖTÜ MUAMELE YAPILIYOR ... +Detaylı Bilgi