KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI, GÖREV SÜRESİ DOLAN ELİZABETH SPEHAR'IN YERİNE BM GENEL SEKRETERİ ÖZEL TEMSİLCİLİĞİ, BM BARIŞ GÜCÜ MİSYON ŞEFLİĞİ VE BM GENEL SEKRETERİ ÖZEL DANIŞMAN VEKİLLİĞİ GÖREVİNE ATANAN COLIN STEWART'IN GÖREVLENDİRİLMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

AÇIKLAMADA BM GENEL SEKRETERİ’NİN TARAFLAR ARASINDA ORTAK ZEMİN BULUNUP BULUNMADIĞINI TESPİT ETMEK MAKSADIYLA ŞAHSİ BİR TEMSİLCİ ATAMASININ BEKLENDİĞİ DE VURGULANDI.

53 yıldır sürdürülen ve hiçbir sonuç alınamayan müzakerelerden gereken ders alınamamış gibi…

MÜMKÜN OLMAYAN VE OLMAYACAK ORTAK ZEMİN İÇİN ŞAHSİ TEMSİLCİ BEKLENİYOR!!!

BM Genel Sekreteri Guterres'ten Kıbrıs özel temsilciliğine 'Colin Stewart' önerisi – BRTKKıbrıs: Rum lider Türk tarafıyla müzakereleri yeniden başlatmak istiyor | Euronews

 

 

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (BMGS) Özel Temsilcisi, Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyon Şefi ve BMGS Özel Danışman Vekili Elizabeth Spehar'ın Kıbrıs Adası’ndaki görev süresinin Eylül 2021'de sona erdiği ve  bu görevleri yürütmek üzere yeni bir atama yapılması gerekliliğinin ortaya çıktığı, Cumhurbaşkanlığına diğer seçenekler arasında Colin Stewart’ın isminin bildirildiği ve Türk tarafının rızasına başvurulduğu vurgulandı.. Kıbrıs Türk tarafının Stewart'ın, Spehar'ın yürütmekte olduğu görevleri yerine getirmek üzere atanmasına 30 Eylül 2021 tarihinde onay verildiği ve Stewart'ın 1 Aralık 2021 itibarıyla göreve başlamasının beklendiği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında taraflar arasında resmi müzakerelerin başlatılabilmesi için ortak bir zemin bulunup bulunmadığına ilişkin çalışmaları, BM Üst Düzey Görevlisi Jane Holl Lute yürüttüğü belirtilirken,. Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin, Lute'un görevinin sona ermesi dolayısıyla BM Genel Sekreteri'nin bu görevi yürütmek üzere yeni bir görevlendirme ile bir şahsi temsilci atamasını da kabul ettiği bildirildi.

 

ARKADA DEVAM

53 yıldır sürdürülen ve hiçbir sonuç alınamayan müzakerelerden gereken ders alınamamış gibi…

MÜMKÜN OLMAYAN ORTAK ZEMİN İÇİN ŞAHSİ TEMSİLCİ BEKLENİYOR!!!

BM Genel Sekreteri Guterres'ten Kıbrıs özel temsilciliğine 'Colin Stewart' önerisi – BRTKKıbrıs: Rum lider Türk tarafıyla müzakereleri yeniden başlatmak istiyor | Euronews

 

Cumhurbaşkanlığı, BM Genel Sekreteri Özel Temsilciliği, BM Barış Gücü Misyon Şefliği ve BM Genel Sekreteri Özel Danışman Vekilliği görevine atanmasına Kıbrıs Türk tarafının 30 Eylül 2021’de onay verdiği Colin Stewart’ın Aralık 2021 itibarıyla göreve başlamasının beklendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının, Stewart'ın ardından kararlaştırılacak belli bir süre için, ortak zemin bulunup bulunmadığını tespit etmek maksadıyla BM Genel Sekreteri’nin bir şahsi temsilci atamasının beklendiği vurgulandı.

Açıklama aynen şöyle:

“Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (BMGS) Özel Temsilcisi, Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyon Şefi ve BMGS Özel Danışman Vekili Elizabeth Spehar'ın Kıbrıs Adası’ndaki görev süresi Eylül 2021'de sona ermiş olup bu görevleri yürütmek üzere yeni bir atama yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Bu bağlamda tarafımıza, diğer seçenekler arasında Colin Stewart ismi bildirilmiş ve rızamıza başvurulmuştur. Kıbrıs Türk tarafı Stewart'ın, Spehar'ın yürütmekte olduğu görevleri yerine getirmek üzere atanmasına 30 Eylül 2021 tarihinde onay vermiştir. Stewart'ın 1 Aralık 2021 itibarıyla göreve başlaması beklenmektedir.

Bilindiği gibi, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye Cumhuriyeti resmi müzakerelerin başlayabilmesi için başından beri ortak zemin bulunması gerektiğinin altını çizmektedir. Hatırlanacağı üzere, resmi müzakerelerin başlamasını mümkün kılacak ortak zemin olmadığı, 27-29 Nisan 2021 tarihlerinde Cenevre'de gerçekleştirilen 5+BM gayrı resmi toplantısı sonunda yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından da teyit edilmiş, bu maksatla çalışmalara devam edileceği belirtilmişti. Cenevre'deki gayrı resmi toplantıda, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs'ta mevcut iki devletin egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidini takiben, aralarında iş birliğine dayalı yeni bir ilişkinin kurulabilmesi için resmi görüşmelerin başlamasına dair bir öneri sunmuştu. Kıbrıs Türk tarafının bu önerisi hali hazırda masadadır.

5+BM gayrı resmi toplantılarından sonra, taraflar arasında resmi müzakerelerin başlatılabilmesi için ortak bir zemin bulunup bulunmadığına ilişkin çalışmaları, BM Üst Düzey Görevlisi Jane Holl Lute yürütmüştür. Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye Cumhuriyeti, Lute'un görevinin sona ermesi dolayısıyla BM Genel Sekreteri'nin bu görevi yürütmek üzere yeni bir görevlendirme ile bir şahsi temsilci atamasını kabul etmiştir.

Eylül ayında New York'ta iki liderle bir araya gelen genel sekreter, bu görüşme sonrasında, resmi görüşmelerin başlatılabilmesi için ortak zemin bulunup bulunmadığını tespit etmek maksadıyla bir şahsi temsilci (personal envoy) atanmasını, her iki tarafın da kabul ettiğine dair bir BM açıklaması yapmak üzere taraflara taslak bir metin göndermiştir. Kıbrıs Türk tarafı bu görevlendirmeyi desteklemiştir.

Kıbrıs Türk tarafı, Colin Stewart'ın görevlendirilmesinden sonra, kararlaştırılacak belli bir süre için, ortak zemin bulunup bulunmadığını tespit etmek maksadıyla BM Genel Sekreteri’nin bir şahsi temsilci atamasını beklemektedir.”
 • RMMO KOMUTANI ZERVAKİS’İN KORONAVİRÜS TESTİ POZİTİF ÇIKTI ... +Detaylı Bilgi
 • LİMASOL’DA PROTESTO GÖSTERİLERİ ... +Detaylı Bilgi
 • NURİS: ANASTASİADİS’İN “KULLANIM KAYBI TAZMİNATI” VAADİ YERİNE GETİRİLEMEZ ... +Detaylı Bilgi
 • HER 10 RUM’DAN 6’SI GÜNEY KIBRIS’TAKİ DEVLETİN “YOLSUZLUK DEVLETİ” OLDUĞUNA İNANIYOR ... +Detaylı Bilgi
 • RUM SAVUNMA BAKANI’NDAN TÜRKİYE’YE ELEŞTİRİ ... +Detaylı Bilgi
 • ROLANDİS: “KAYBEDİLMİŞ FIRSATLAR, KAYBEDİLMİŞ VATANLARA GÖTÜRÜR” ... +Detaylı Bilgi
 • ŞİLLURİS: “KIBRIS SALDIRGAN VE YAYILMACI GÜÇLERE KARŞI KENDİNİ SAVUNMAYA HAZIRDIR” ... +Detaylı Bilgi
 • İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ: GÜNEY KIBRIS’TA, DÜZENSİZ GÖÇMENLERE KÖTÜ MUAMELE YAPILIYOR ... +Detaylı Bilgi