İNGİLTERE’NİN TÜRKİYE’NİN SONDAJLARINA İLİŞKİN TUTUMU


İNGİLTERE’NİN TÜRKİYE’NİN SONDAJLARINA İLİŞKİN TUTUMU

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Wendy Morton, ülkesinin; Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine ilişkin bilindik tutumuna devam ettiğini ifade etti.

Haravgi gazetesi, İngiltere Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Wendy Morton’un, İngiliz milletvekili Roger Gale’in ilgili sorusu üzerine verdiği yazılı yanıta yer verdi.

Habere göre Morton, Birleşik Krallık’ın, ilk baştan itibaren, “Kıbrıs çevresindeki sulardaki Türk sondajlarını onaylamadığı” konusunda net olduğunu belirtti.

Ülkesinin bu tutumunun, Türkiye tarafından da bilindiğini savunan Morton, Londra’nın, Akdeniz’deki istikrar için sorunların, şiddet, militarizasyon veya baskı aracılığıyla değil diyalog ve uluslararası hukukta anlaşmayla çözümlenmesini de önemli olarak addettiğini ifade etti.

Morton, bu tür zor konulardaki en dayanıklı çözümün, Kıbrıs sorunun bütünlüklü çözümüyle geleceğini bu nedenden dolayı da Londra’nın tüm ilgili tarafları, bu gidişata yönelik olarak çabalarını ikiye katlamaya cesaretlendirdiğini belirtti.

Morton ayrıca Birleşik Krallık’ın, iki toplumlu iki bölgeli kabul edilebilir model temelinde Kıbrıs sorununa bütünlüklü, adil ve yaşayabilir bir çözüm bulunmasının güçlü destekçisi olduğunu da söyledi.

Güvenlik ve garantiler konusunda ise Morton, yeniden birleşmiş bir Kıbrıs’ın güvenlik gereksinimlerinin yerine getirilmesi için iki tarafın ve diğer garantör güçlerin üzerinde anlaşabileceği düzenlemelere açık olduğunu ifade etti.

 
  • Anastasiadis, Doğu Akdeniz'de Putin'den yardım istedi ... +Detaylı Bilgi
  • “DOĞAL GAZ GELİRLERİNİN ÇÖZÜM ÖNCESİNDE PAYLAŞILMASI İÇİN BASKI” İDDİASI ... +Detaylı Bilgi
  • YUNANDANBİR PALAVRA DAHA: “YUNANİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ BİR SAVAŞ HER İKİ TARAF İÇİN DE YIKICI OLUR” ... +Detaylı Bilgi
  • “EISENHOWER” UÇAK GEMİSİ GİRİT’İN GÜNEYİNE GİDİYOR ... +Detaylı Bilgi
  • ANDREAS MAVROYANNİS: “BM BİZE ADİL DAVRANMADI” ... +Detaylı Bilgi
  • YUNAN SİLAHLI KUVVETLERİ VE RMMO HALA TEYAKKUZDA ... +Detaylı Bilgi
  • AKEL BASIN SÖZCÜSÜ STEFANU’NUN DEMECİ ... +Detaylı Bilgi
  • YENİ RUM SAVUNMA BAKANININ SÖYLEŞİSİ ... +Detaylı Bilgi