AB’NİN ÖNCELİĞİ TÜRKİYE’YLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ


AB’NİN ÖNCELİĞİ TÜRKİYE’YLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ

Lefkoşa, 29 Haziran 20 : AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Komiseri, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell’in Güney Kıbrıs ziyareti ve yaptığı açıklamaların yankısı sürüyor.
Politis gazetesi, “Cezalandırma Değil, Normalleşme” başlığı altında verdiği yorum haberinde, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Komiseri Josep Borrell’in Güney Kıbrıs ziyareti ve yaptığı açıklamalara ilişkin yer verdiği yorum haberinde, AB’nin Türkiye’yi cezalandırmak değil de, ilişkilerini normalleştirme arzusunda olduğunu iddia etti.
Gazete, Borrell’in Güney Kıbrıs ve Atina ziyaretleri sırasında yaptığı açıklamalardan kesitler verdiği haberinde, AB’nin Türkiye’yle ilişkilerini netleştirme rotasına girdiği yorumunda bulundu.
Fileleftheros gazetesi ise, Borrell’in, Güney Kıbrıs’la diyaloğa başlaması önerisinin Türkiye tarafından reddedilmesini manşetine çekti. “Ankara Diyalogu Reddediyor – Olası Bir Çözüm Sonrasında Oluşacak Yeni Devletle Görüşmeye Hazır Olduğunu Açıklıyor” başlıklarıyla manşet ve iç sayfalarından yer verdiği haberinde, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Borrell’e yanıt niteliğinde yapılan açıklamaya geniş yer verdi.
Gazete, Türkiye’nin Borrell’e, Türkiye ile Güney Kıbrıs arasında doğrudan diyalog olabileceği konusunu gündeminden ve aklından çıkarması uyarısında bulunduğunu aktardı.
Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Alithia, “Türk Dışişleri Olası Çavuşoğlu-Hristodulidis Görüşmesi İçin: Borrell’in Önerisi Ciddi Değil”; Haravgi, “Türiye: MEB Belirlenmesi Yalnızca Kıbrıs Sorununun Çözümünden Sonra Mümkün”.
  • GÜNEY KIBRIS’IN BÜKREŞ’TEKİ BÜYÜKELÇİSİ HAYATINI KAYBETTİ ... +Detaylı Bilgi
  • AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI RUM BASININDA ... +Detaylı Bilgi
  • İNGİLTERE’NİN TÜRKİYE’NİN SONDAJLARINA İLİŞKİN TUTUMU ... +Detaylı Bilgi
  • BAŞPİSKPOS II. HRİSOSTOMOS AYA SOFYA’NIN İBADETE AÇILMASINI YORUMLADI ... +Detaylı Bilgi
  • GÜNEY KIBRIS'TA 7 YENİ VAKA ... +Detaylı Bilgi
  • İNGİLİZ NE DEDİĞİNİ BİLMİYOR..........LILLIE’DEN TÜRKİYE’YE “TAHRİK EDİYOR” ELEŞTİRİSİ ... +Detaylı Bilgi
  • ALEKSANDROS DİAKOPULOS: “KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZİ İLETTİK” ... +Detaylı Bilgi
  • BORRELL AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ TOPLANTISINDA TÜRKİYE İLE OLAN GERGİNLİĞİN AZALTILMASINA YÖNELİK ÖNERİLER SUNACAK ... +Detaylı Bilgi